The Divide (2011)

What’s up? You want a turn?

Truth or dare?


The Divide bir ‘Kıyamet Sonrası’ filmi. Yönetmen koltuğunda Frontiers’dan tanıdığımız ve daha sonra Hollywood’a transfer olup çektiği Hitman ile hatırlayacağımız Fransız, gelecek vadeden Xavier Gens var. The Divide’ın kadrosunda da müthiş performansıyla Rosanna Arquette var. Michael Biehn’de gerçekten rolünün hakkını veriyordu.

Filmimiz bir nükleer patlama sonrası büyük bir binanın bodrumundaki bir sığınağa saklanan 10 kişinin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Şayet filmin trailerını izlerseniz onda da bu kadarını gösteriyor. Güzel film, piç etmiyim başka şeylerden bahsedeyim en iyisi.

Şimdi, bu dünyanın sonu filmlerinde bir grup insanın hayatta kalma öyküsü yeni değil tabiki, benim hatırlayabildiğim 1951 yapımı Five’da da benzer bir konu işlenmişti. Onda da 5 kişi hayatta kalıp bir mücadele veriyordu bunların arasından bir kadın bir adam soyu devam ettirmek üzere kurtuluyordu. Şimdi bunu niye söyledim, not kısmına yazacağım şey şimdiden uyarıyorum ağır spoiler olacak.

Onu takip eden 1955 yapımı Day The World Ended’da da benzer bir konu işlenmişti. Gerçi onda mutasyon da vardı ya neyse. O zaman 1962 yıllı Panic In Year Zero olur. Atom felaketinden sonra güçlü olan hayatta kalırı güzel veriyordu.

Daha günümüz, Alive ve Blindness geliyor aklıma. Neden bunlar geliyor biliyor musunuz? Çünkü o filmlerde de bilim kurgunun bildik temalarından olan insanlığın yeniden ilkel evreye dönüşü ele alınıyordu. Bunda da var çünkü yine umutsuzluk var o yüzden yapılan hiçbirşey mantık sınırlarına sığmıyor.

Filmin bir yerinde Alive’a da gönderme var şu an sinemalarda oynayan The Grey’de de vardı gönderme. Nerdeyse barbarlık denilince akla gelen gösterge oldu Alive.

110 dakikka gözlerimi kırpmadan izledim. Tansiyon hiç düşmüyor filmde.

Ama

Ama

Not: Kızın ismi Eva.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.