Take Shelter (2011)

Only the paranoid survive. ~Andrew Grove

Curtis üst üste kötü rüyalar görmeye başlar. Rüyalarında bir felaket, bir kasırga, bir saldırı, bir bir.. sonunda yatağını ıslatır. Ve öğreniriz ki annesi de 30’lu yaşlarda Paranoid Şizofreni teşhisiyle hastaneye yatırılmış. Curtis bu görüntüleri anlamlandırsa bir türlü anlamlandırmasa başka türlü tehlikeler gelecektir. Sonuçta karısını ve işitme engelli çocuğunu da içine alacak şekilde bir sığınak inşa etmeye başlar.

Tüm o işaretler biraz Field of Dreams gibi geldi bana. Onda da öyle bir baseball sahası yapması yönünde uyarılar alıyordu hani. Bu filmde dikkatimi çeken o kadar alışmışız ki bize benzemeyeni hasta ilan etmeye, hemen özdeşleşmeden çıkıveriyoruz. Yani ben ki hiç gocunmam, en şizofrenle bile aynı hisstemeye çalışırım, ama Curtis’in bazı abartı tepkileri uzaklaştırdı beni de. Hani hasta olabiliriz ama bir yere kadar demek gibi oldu böyle hissedince. Bir de bu halleri hemen The Shining’i getirdi aklıma, ve hep bekledim bir şey yapacak diye.

Michael Shanon’u My Son My Son What Have You Done ve Boardwalk Empire ‘dan hatırlıyorum. Psikopat rollerine iyi uyum sağlıyordu.

Jessica Chastain ise bu senenin iyi filmlerinden olan The Help ve The Tree of Life’da önemli roller üstlendi, oldukça da iyi altından kalktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.