John Carter (2012)

Dejah Thoris: A man can change his armor but not his heart.

Dünyalı John Carter mistik bir biçimde kendini Mars’ta ve bir savaşın ortasında bulur ve dünyaya tekrar nasıl döneceğinin yollarını araştırırken Zodanganlardan Sab Than’la istemeyerek evlenmek üzere olan Helium prensesi Dejah Thoris ile karşılaşır. Bu evliliğin amacı iki topluluğun birleşmesidir. Gezegeni ve prensesi sadece John Carter kurtarabilecektir. Bu arada 3 metre boyunda, 4 kollu, yüzden boynuzlu yeşil Marslılar da John Carter’a bel bağlamaktadır.

Yönetmen Andrew Stanton’u Finding Nemo ve çok sevdiğim Wall-E’den tanıyoruz. Oldukça başarılı filmlerdi ikisi de, ikiside en iyi animasyon filmi Oscar’ını almışlardı.

Hikaye Edgar Rice Burroughs’a ait, onu da Tarzan’dan tanıyoruz. Bunu 1912 yılında Princess of Mars adıyla yazmış. Hikaye çok güzel, Mars bildiğimiz Mars değil ve dünyalıların da bazı güçleri oluşuyor. Mesela dünyadaki yerçekiminin Mars’ta olmaması John Carter’a uzun mesafede zıplama yeteneği kazandırıyor.

Princess of Mars 2009’da video olarak çekilmiş. Korku sinemasında Magic of the Universe neyse bilim kurgu sinemasında Princess of Mars odur, o kadar. Hayır ben B-tipi de severim de ilerlemiyor bu film. Bir de iyi yapmışlar re-make’inde ismini değiştirerek, çünkü princess çok geri planda kalıyor odak hep John Carter. Şayet önce bu 2009 yapımını izlerseniz yeni yapım Avatar gibi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.