Arthur Christmas (2011)

There was a time when he cared about every last gift tag,

but now, he just wants to be loved.


Ortaçağ’a kadar yeni bir yılın martta başladığını biliyor muydunuz? Sonra ne olduysa oldu bu da değişti. Ve İsa’nın doğum gününün aslında Mitras’ın doğum günü olduğunu? Ya benim 4 sene once rüyamda Mitras’ı gördüğümü? Bakmadım tabi yüzüne, uyanınca araştırdım, buldum kim olduğunu. Anlatmayacağım o rüyamı, büyüsü bozulmasın diye. Neyse diyeceğim o ki günlerimiz de değişken. Şimdi ne alaka denilebilir, böyle bir filmi mart ayına ertelediğim için bahaneler üretiyorum kendimce. Çin takvimine gore de bu sene 23 Ocak’ta başlamıştı yeni yıl. Yeni yıl diyorum da odak noktamız Noel aslında ama biz ülke olarak kutlamadığımız için Noel’i ancak yeni yıl olarak bahsedebiliyorum.

Arthur Christmas sıcak bir film, özellikle Noel babanın yerine kim geçecek, kim o ruhu yaşatacak, kim çocuklara daha çok değer veriyoru iyi işlemiş.

Diyor ki Gwen filmin başında;

Sevgili Noel Baba,

Sen gerçek misin?

Eğer kuzey kutbunda yaşıyorsan, Google Earth’ten baktığımda evini neden göremiyorum?

E yeni nesil böyle soracak tabi soruları. Noel baba da ona gore upgrade olmuş uzay aracıyla falan yolculuk yapıyor filmde. Nasa gibi bir tesis kurulmuş güya Kuzey Kutbunda ve her şey dijital olmuş durumda.

Aklıma eski moda ama Tolkien geldi. Tolkien yirmi küsür sene boyunca dört çocuğuna Kuzey Kutbundan Noel babanın ve yardımcısı Kutup Ayısının ağzından eski usül mektup yazmış. Mektuplarını resimlerle süslemeyi de ihmal etmemiş ve en ilginci titrek titrek yazmıştır yazıları kutup soğuk olduğu için. O öldükten çok sonra çocukları bu mektupları kitaplaştırmıştır. Benim elimde 2005 yılında basılan Noel Babadan Mektuplar mevcut. Bu kitapta hem orjinal metinler hem de türkçeleri mevcut.

Not: Bugün çok özel bir şey yaşadım ve anlatmak istiyorum. İlkokul birinci sınıftan bir erkek çocuk geldi koluma dokundu tekrar dokundu, dürttü, kafasını kaldırdı yüzüme baktı baktı gene dokundu, yürüdü gitti. Ben anlamadım ama koptum; öğretmeni geldi ve gerçek misin diye bakıyor dedi. Ben hiç böyle bir şey yaşamamıştım ya da böyle anlamamıştım dünyalarını.

Sevgili Uykulu Kuytu, ben bugün Gwen’in mektubundaki gibi oldum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.