The Adventures of Tintin (2011)

Captain Haddock: Failed. There are plenty of others willing to call you a failure. A fool. A loser. A hopeless souse. Don’t you ever say it of yourself. You send out the wrong signal, that is what people pick up. Don’t you understand? You care about something, you fight for it. You hit a wall, you push through it. There’s something you need to know about failure, Tintin. You can never let it defeat you.

[vslider name=”tintin”]
Tenten (Tintin) Belçika yaratımı bir çizgi roman kahramanı. Benim onu tanımam ise Pamuk Çocuk ve Milliyet Çocuk dergileri ile 80’lerde oldu. Ne hatırlıyorum peki Tenten’den? Bir kere gazeteci olan ama hiç gazetecilik yapmıyan ve hatta dedektiflik yapan bir Tenten imajı var. Maceralarını dünyanın her yerinde sürdüren Tenten bir sefer de aya yolculuk yapmıştır. Yanından eksik olmayan köpeği Milou – (Snowy) ya da (Fındık) ve boynuna asılı olan fotoğraf makinası kısa paçalı pantolonu onu hatırlatan simgelerdir. Bir de saçları, önü öyle kalkık. Tenten’in ayrıca yan karakterleri de var, daima sarhoş Kaptan Haddock en ünlüsü ve ikiz dedektifleri Dupond ve Dupont (Filmde Thomson ve Thompson) ve Profesör Turnusol. Bu filmde yok yalnız Turnusol. Haddock pek ayık olmayan ve unutkan bir kaptan, Dupond ve Dupont ise aşırı sakar ve beceriksiz  , ikiz dedektiflerdir.

Macera Tenten’in Unicorn isimli 17. Yüzyıldan kalma bir model gemiyi almasıyla başlar. Bu gemiden 3 tane yapılmıştır ve her birinin içine birer perşomen yerleştirilerek definenin yeri bulunabilmektedir. Gemisi evinden çalınan Tenten yanına Kaptan Haddock’u da alarak iz sürmeye başlar.

Ben biraz Milau’ya değinmek istiyorum. O köpeği çok severim çünkü. Çok cesurdur. İngiliz Wire Fox Terrier türü. Bu türü de meşhur etti Tenten. Yıllar once okumuştum bir kitapta, bir işgal sırasında bu köpekleri görüyor düşman askerleri Britanya’da ve köpeklerden kaçıp hiç böyle bir şey görmemiştik diyorlar. Nerede okuduğumu hatırlayamadım o yüzden kaynak gösteremiyorum ama sevdiğim bir türdür Wire Fox, köpek almadan once çok okumuştum üzerine.

Filmi Spielberg yönetmiş. Sanki sen açılışı yap biz devamını getiririz denmiş gibi. Filmin sonu serisi çekilecek diye bağırıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.