Chico & Rita (2010)

Chico & Rita bir aşk hikayesi, müzikle süslenmiş, dansla renklendirilmiş Kübalı bir çift insanın hikayesi.
Ama ama başka bir şey var bu filmde, durun bu da o çocuklar için olmayan filmlerden. Çizgi film burada sadece teknik olarak kullanılmış geri kalan her şey büyükler için ve gerçek. Tabi yutuyor sizi film böyle olunca, ne oluyor bir dakka dedim bir kaç kere de boşuna, o dünyaya çoktan girmiştim bile, gözümü ayırmadan izledim.
Film 40’lı yıllarda geçmektedir. Chico genç, yetenekli bir piyanisttir ve Rita da güzel sesli bir şarkıcı. Rita Havana Club’da şarkı söylerken ilk kez Chico onu görür ve daha o anda zaman durur.

Spoiler!!! Göster

Filmin yönetmeni Fernando Trueba’nın 1992’deki filmi Belle Epoque en iyi yabancı film Oscar’ına sahip. Chico & Rita da Oscar’a aday. Filmi izlerken hep şunu düşündüm, bu filmi gerçek oyuncularla çektiler ve 2D’ye çevirdiler, öyleymiş gerçekten. Bu da onca canlı olmasına sebep olmuş gösterilenlerin. İzleyenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Onca duygu belki gerçek oyunucularla verilemezdi ya da şöyle söylemek daha uygun olacak, çizgiyle birleşince gerçeklikten uzaklaşıp bakma başlar ya hani, bize benzemeyen bir şeye bakar gibi, bir fotoroman okur gibi, bir başka dünya, bir başka güzellik gibi.. Bana 5 Centimeters Per Second‘ı hatırlattı izlerken. Çizgi film falan ama bazen bazı duyguları çok güzel verebiliyor. Beni en çok etkileyen filmlerden biridir 5 Centimeters Per Second ve neredeyse gerçek olamayan ve neredeyse bana en çok benzeyebilen olarak..

Not: Kuba’nın o eşsiz müziğini iliklerinize kadar hissetmek için bu film ideal.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.