Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

You’re a good watcher, though, eh?
Us loners always are.


Tinker Tailor Soldier Spy; John Le Carre‘nin 1974’de yazdığı aynı isimli romanın filmi. Daha önce BBC için yedi bölümlük mini bir televizyon dizisi çekilmişti 1979’da. Şimdi ben bu 7 bölüm artı bu 2011 filmini izlemiş biri olarak söylüyorum ki, çin işkencesi görmedim ama ondan beter. Yani onca düşük bütçeli film izlerim onlarda bile böyle şiştiğimi hatırlamıyorum. Tam anlayayım eksik birşey kalmasın diye izledim dizisini de, ben de öyle bir tipim, mutlaka ilk versiyonunu izlemeli varsa kitabını okumalıyım falan da bu gerçekten vakit kaybı oldu. Hayır çok da anladın mı dense o da yok. Neyse..
Yönetmen Tomas Alfredson, remake’çi. Let the Right One In’i yapmıştı 3 sene önce. Oyuncular oldukça iyi, Gary Oldman, Colin Firth, John Hurt, Toby Jones ve Mark Strong başrollerde.
Film 1970’lerin Londrasında geçiyor. Kendi aralarına The Circus kod ismiyle bahsettikleri İngiliz Gizli Servisi, ajan Jim Prideaux’u Budapeşte’ye teşkilat içindeki muhbiri bulmak üzere gönderir. Demir perde ülkelerinden olan Macar ve Rus ajanları Prideaux’u beklemektedirler ve onu vururlar. Bunun üzerine teşkilattaki Sovyet muhbirinin teşkilatta yüksek bir mevkide olduğu anlaşılır. O an aktif tüm teşkilat zanlı olduğu için bunu araştırmak üzere eskilerden emekli olmuş ve bunla hiç ilişkisi olmayan George Smiley tekrar göreve çağrılır. Bir dizi soruşturma, bol sigara, viski, eski mekanlar, 70ler canlandırması hatta tramvayla İstanbul bile görsel olarak o yılların ruhunu hatırlatmada kullanılır.
Evet İstanbul dedim. Bunun diziden farkı filmde flashbacklere sık sık yer vermesi, dizide ise bunlar öyle sözle aktarılıyordu. İstanbul’da bayağı çekim yapılmış ve hatta bir sahnede Türkçe bile konuşuluyordu.
Tam soğuk savaş zamanı, tam demir perde ülkeleri korkusu filme konu olmuş. Neredeyse 50’lerin tamamında Amerika’da yer alan McCarthyism’in 70’lerde İngiltere’ye yansıması olmuş bu durum. Kısmen o korkuyu hatırlatması ise o korkunun nasıl kapitalist ülkeleri sardığının göstergesi olmuş.
Peki niye çektiler şimdi bu filmi? Benim gibiler için olmadığı kesin.
Bu arada filmin ismi bir çocuk tekerlemesinden geliyor. Bu 1979 yapımı dizide açıklanıyor. Tinker, Tailor, Soldier, Sailor, Rich Man, Poor Man, Beggar Man, Thief olarak.
Not: Bu filmle ilgilenenler dizisini mutlaka izlesin. Çünkü yaklaşık 5 saat süren 7 bölüm sıkıştırılıp 2 saatlik filme indirilmiş. Bazı ayrıntıların anlaşılır olabilmesi için izlemek gerekir. Hatta dayanılabilirse önden izlenmesi daha uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.