Immortals (2011)

All men’s souls are immortal,
but the souls of the righteous are immortal and divine.
– Socrates –


Immortals..

Konusuna bakacak olursak, Zeus‘un insandan olma çocuğu ki bunlar hep kahraman olurlar mitolojide, Theseus üzerinden Kral Hyperion’un Titanları serbest bırakma hedefindeki çarpışmalar diye özetlenebilir. Aslında karısını ve çocuğunu kaybetmiş Hyperion tanrılara kızgındır müdahele etmedikleri için ve onları cezalandırmak istemektedir bu yüzden de Titanları serbest bırakmak istemektedir. Ama bunun için Epirus’un okuna ihtiyacı vardır. Hyperion’un bu hedefe ulaşmasına, biraz da tanrıların yardımıyla Theseus’un engel olmaya çalışması filme konu olmuş.

Biraz mitolojik bilgi..

Titanlar Cronos‘un liderliğinde 2. nesil tanrılardır diyebiliriz, Uranüs‘ü 1. nesil sayarsak. Zeus ve kardeşlerinin neslini 3. nesil ve Olympians olarak ele alabiliriz.

Şimdi, Immortals Titanları kötü veriyor.

Birinci önemli nokta; İsa ile paralellik kurulan ve insanları kurtarmaya çalışan Prometheus‘un Titan olduğunu düşünürsek, filmdeki sunum biraz haksız oluyor. Titanlar yaratık gibi gösterilmiş, hatta kafesin içindeki duruşları langırt oyununu akla getiriyor.

İkinci önemli nokta, hem Titanlar hem de Olympianlar ölümsüzdür yani kısaca Yunan mitolojisindeki bütün tanrılar ölümsüzdür. Filmde hem Titanlar hem de Olympianlar patır patır ölüyordu. Bu kayıtlı mitoloji hikayelerine ters düşüyor.

Üçüncü önemli nokta, Olympianları genç göstermişler aslında ne Zeus ne de Poseidon yeni yetme değildir, aksine sakallı ve orta yaşlıdırlar. Tam baba figürüdürler. Bu da ters düşüyor.

Bir de Zeus insanları bu filmdeki kadar umursamadı ki, 3-4 kez nesli silip baştan yarattı gerçek efsanede. (Altın, bronz, gümüş nesiller vs.)

Tek tanrılı dinlerdeki free will’e çevrilmiş durum biraz yani inanan var inanmayan var durumu gibi.

Not: Filmin sonundaki görüntüler devamının çekileceğine işaret ediyor.

Not 2: Geri vermedim o kitabı ama okudum da çokça..

One thought on “Immortals (2011)

  1. […] insan gibiler işte. Ha bir de bu filmde de ölebiliyor tanrılar tıpkı yakın zamanda izlediğim Immortals’ta olduğu […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.