We Need to Talk About Kevin (2011)

“I’m going straight to hell. Eternal damnation, the whole thing.”

 Çocuk bokundan belli olur, bunu bilir bunu söylerim.

Kevin Eva’nın çocuğu olarak gelmeyi seçmiştir dünyaya. Böyle söylüyorum çünkü muhtemelen o da onun seçimiydi. Ve bir miktar (fazlaca) problemlidir. Eva hem bir çocuk yetiştirmeye çalışmanın ağırlığı altında hem de Kevin’ın sapkın karakteri altında ezilir. Ve bir annenin sahip olabileceği bütün korkular başına gelir.

Filmi izlerken benim de gözümün önüne anılar geldi. İyilik kötülük küçük yaştan beri belli olabilir diye hak verdim. Tanıdığım insanları ve onların çocukluklarını, tanıdığım tüm çocukları ve kendi çocukluğumu düşündüm.
Ve şuna karar verdim, bir sorunu olan çocuk problemli olur. Ve bu büyüyünce de değişmez. Bu taşıdığı kalıtımsal bir hastalık olabileceği gibi bir kusurla birlikte tam ve bütün olan her şeye yoğun bir kıskanma duygusuyla sonuçlanabilir. Önünde varolan örnekler ilk etapta, sonrasında tüm çevre onu rahatsız edecek hale gelir. Hele bir de büyüdükçe o problemi de onunla birlikte büyüyorsa vay haline. O zaman işte acısını herkesten çıkaracaktır. Acıttıkça var olduğunu düşünür çünkü böyle insanlar. Genelde yoldan çıkıp sapıtmışlıklarıyla övünerek kendilerine bakmaktan kaçınırlar. Ve bunlar o farketmese de içinde kötü tohumlar birikmesine sebep olabilir. Doktor gibi konuşuyorum ama öyle. Bu tespitimi yaparken saf katıksız kötüyü ele aldım. Bu kadar basitiz işte aslında, bak dışına gör içini. Öyle karakter falan diye kasmaya gerek yok, su akar yolunu bulur misali bu içten gelen kötülük başka bir şeye dönüşemez ki.

Kevin iyi bir şey yaptığını düşünüyor. Aslında yaptığı herşeyin altında kendini gösterme çabası var. Acıttıkça var olduğunu düşünüyor, haksız da sayılmaz, o zamanlar kalıyor Eva’nın da aklında.

Peki, farklı olabilir miydi, sanmıyorum. Çocuk 7’sinde neyse 70’inde de o oluyor günün sonunda. Öyle problemli bir çocuktan büyüyünce melek olmasını bekleyemezsin ki, hayatı boyunca bunun kompleksini taşıyacaktır üzerinde. Ve herkesten de çıkaracaktır.

Not: Tilda Swinton‘un oyunculuğuna lafım yok. Gene kendini oynamış.

Not 2: Dayanamıycam, bir bundan kestiğim göze bakın bir de War Horse‘tan.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.