The Rum Diary (2011)

Paul Kemp: Oscar Wilde once said, “Nowadays, people know the price of everything, and the value of nothing.”

 Bir Hunter S. Thompson hikayesi daha ve gene Johnny Depp başrolde. Daha önceki romanı ve filmi Fear and Loathing in Las Vegas’dan hatırlayacağız kendini. Bunda bir de produce etmiş sevgili Depp ve sevmiş belli ki Kemp karakterini bir de rom var Karayip Korsanları’ndaki’daki gibi, en akılda kalan repliği değil miydi “ Why is the rum always gone?”
O diil bunlar böyle içiyor nasıl canım çekti anlatamam. Bir tek rom mu içiyorlar, hayır, ne varsa ama yakışıyor da. Bence insanoğlu gerçekten güzelleşiyor içince, hele Johnny Depp daha bir güzelleşiyor.
Filmimiz 60’lı yıllarda geçiyor, Eisenhower zamanı. Paul Kemp başarısız bir yazardır ve para kazanmak üzere ta Puerto Rico’da bir gazetede iş bulur. Ama malum azıcık içki problemi vardır. Olaylar onun çevresinde ve çoğu ayık olmayan zamanlarda geçer. Paul Kemp’in bakış açısıyla bakarız, onun gözüyle sarhoş oluruz, onun hoşlandığı kızdan hoşlanırız. Chenault rolünde Amber Heard gerçekten güzeldi. Ve halüsinasyonlar, onları da dibine kadar yaşarız.
Yok şimdi yanlış anlaşılmasın, hayat felsefemde her şeyi iki kere denemek vardır çünkü birincisinde yanlış mı anladım diye, denedim de birçok şeyi ama o göz damlası, sadece onun için bile bu film izlenir. Görsel halüsinasyona sebep oluyor, rom da var tabi.
Ben en iyisi mi gidiyim bir rom alıyım hazır dışardayım, bu yazıyı da eve gidince publish ederim ve düşüncelerimi de yazarım romla ilgili.

Ve geldim rom ben izlenimlerim hayır bir de şişeden içiyorum da biraz sertmiş bu yani mideme kadar hissettim. Ama güzel, Absent’ten hallice. Artık seni daha iyi anlayabiliyorum Johnny.

Uyarı niteliğinde bir not: Fear and Loathing in Las Vegas’sız bu film bir hiç onu izlememiş olan önce onu izlesin.

Bir not daha, sayfanın altında çalan Frankie Miller şarkısı After All filmde var ama soundtrack’inde yok.

Bir de Giovanni Ribisi ben seni yerim.

Cheers.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.