Midnight in Paris (2011)

Evet Woody Allen’ın son filmi, inanılmaz güzel bir dünyanın kapılarını aralıyor. Film hakkında spoiler vermeden bilgi vermeyi imkansız kılıyor bu durum o yüzden izleyecek olanlar varsa daha fazla okumasın. Bunca zamandır yazıyorum ilk kez spoiler uyarısı yapıyorum hadi hayırlısı.
Filmde yok yok yani Hemingway’den tutun Picasso’ya, oradan Fitzgerald’lara oradan çok sevgili Dali’ye, oradan Luis Bunuel ve Tom Eliot’a kadar herkes var. Daha çok da var da beni de heyecanlandıranları yazdım sadece. Ve Woody Allen’ın senaryoyu yazarken çok eğlendiği aşikar, e nasıl eğlenmesin ki, sanki zaman yolculuğuna çıkmış gibi yazmış öyle sıcak öyle akıcı.
Hani hep memnun olmayız ya bulunduğumuz zamandan, hep hani geçmişe bir özlem vardır ya hani, aslında burası çok önemli çünkü o özlemin hiçbir zaman bitmeyeceği çok güzel veriliyor. Yani yarın bu dünyayı yaşayacak olanla da bugünkü zamana özenecekler fikri yerimizi hatırlatıyor ve bulunduğumuz yere ayaklarımızın daha sıkı basmasının gerektiğini..
Faulkner demişti ki ‘The past is never dead. It’s not even past.’ Böyle yazmışım bir resmimin üstüne 90lı yıllarda geçen yıl bulmuştum o resmi. Bu filmde de geçiyor bu söz. Aslında bu ne demekmiş biliyor musunuz geçmişte yaşamak değil, geçmişin bir yerlerde olduğu da değil, devam ettiği hiç değil, olması gereken yerde olduğu sadece. Yanlış anlamışım tamamen o zaman ya da bu zaman, bir nevi izafiyet teorisi gibi aslında olması gereken de Faulkner bunu nasıl düşündü acaba o zamanda.
Bir de bir de ah o Paris ve onun o büyülü dünyası..

Not: A Christmas Carol‘da Ebenezer Scrooge’u 3 hayalet ziyaret ediyor, çan gece yarısını gösteriyordu ya, çalıyordu, sonra hayalet geliyordu. Ve sonuçta ne oluyordu, Scrooge, kendi normal yaşadığı güne dönüyor ve olması gerekeni, doğruyu yapıyordu.
Midnight in Paris’de de, çan gece yarısını çaldığında araba geliyor. sadece geçmişe gidiliyor ama sonunda yine aynı sonuç, kendi normal yaşadığı güne dönüyor ve olması gerekeni, doğruyu yapıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.