Carnage (2011)

Polanski’nin ne yaptığı beni ilgilendirmiyor, nasıl ki zamanında karısının hunharca hamileyken bıçaklanarak öldürülmesi kimseyi ilgilendirmiyorsa. Bunu söylüyorum çünkü bir bildiğim var.
Yeni neslin Manson çetesine övgü dolu sözlerini okumuştum. Bilip bilmeden öyle hayranlık dolu sözler. Soruyorum şimdi, Polanski’nin karısı Sharon Tate’i ve karnındaki 7 aylık bebeği ve aynı evdeki arkadaşlarını bıçaklayarak öldüren bu çeteye hayranlık duyulması normal midir? O yüzden bu adamın hayatındaki başka bir olay beni ilgilendirmiyor. Ben filmlerine bakarım. O da cevap gibi film yapmış zaten.
Carnage iki ailenin çocuklarının kavgasını çözümlemek üzere bir araya gelmesi ve bu esnada çocuklardan daha çocuk hallere bürünmeleri üzerine kurulu. Sonuçta bunlar çocuk, ne yaparlarsa unutuluyor, ama büyüklerinki öyle mi, ne yaparlarsa akılda kalacak.
Cevap gibi demiştim, iyi oyunculukla ve basit ama iyi bir konuyla tek mekanda sürükleyici bir biçimde geçiyor film. Oyuncuların hepsini çok severim o ayrı da Jodie Foster’ın karşısına kim çıkabilir’i Kate Winslet’la halletmeleri hoşuma gitti. Başka birini düşünemezdim. Kate’in performans düşüklüğünü de buna bağlıyorum.
Ve Jodie, akıllı Jodie.
Okumayı 3 yaşındayken söken Jodie Foster daha küçük yaşlarda sinema dünyasına adım atar. Hayatındaki en önemli olaylardan biri Taxi Driver’da 14 yaşındayken oynamasından sonra Ronald Reagan’a suikast düzenleyen John Hinckley’in ‘Jodie Foster’ın dikkatini çekmeye çalıştım’ demesi olur. Unutmayalım ki filmde de buna benzer bir durum söz konusuydu. Bunun üzerine daha az dikkat çekici roller üstlenmeye başlar. Reddettikleri arasında Star Wars – Prenses Leia, Basic InstinctSharon Stone’un rolü falan bulunmaktadır. İşte yine bu sebepledir ki Kuzuların Sessizliğinin devam filmlerinde oynamayı reddetmiştir.
Jodie özel hayatını da gizli tutmayı sevmektedir. İki tane çocuğunun babalarını kendinden başka kimsenin bilmemesi bunu göstermektedir.
Ha bu arada vakti zamanında okumuştum bir yerlerde, bu kadın istediğini de alabiliyor. Flightplan aslında bir erkek için yazılmış ama Jodie seti basmış ve bu rolü ben oynayacağım benim için yazıldı demiş, dediğini de yapmış.
Ahh Jodie, o yüzündeki endişeli ifadeyi silecek kadar mutlu olursun umarım.
Ve Kate,
Ben seni de çok seviyorum, Extras’daki az ve öz performansınla kalbimi fethettiğini unutmuyorum.
Ve erkek oyuncular; Christoph Waltz ve John C. Reilly bugün bu iki dev kadın karşısında ezildiğiniz için ben de hakkınızda konuşmama kararı aldım. Ayrı ayrı ikinizi de seviyorum o ayrı, ama ayrı ayrı..

Not: Bugün Kanyon D&R’da Giger’in kitabına bakarken o kitaba bakmak isteyen çocuk, çok güzel konuşuyorduk da kız arkadaşın surat yapmasaydı keşke, ben ne güzel Giger’in Gruyères’deki St. Germain şato müzesini anlatıyordum. Daha da anlatırdım filmim başlayana kadar da ah şu kızlar.. Kitabı ben satın alacağım diye onca açıklama yaptım, yani üzülme çok diye, yani ben senden çok seviyorum bak kalktım gittim şatosuna hatta hatıra defterine bile yazdım, hatta 1999 yılında ona evlenme teklif etmiştim. Bunları söyleyemedim tabi, bir gün bu Uykulu Kuytu’mu bulursan okursun belki diye yazıyorum şimdi.

Neyse bu da filmle bağlantılıydı, ya da bağlantılı oldu, en azından şimdi oldu, benim için..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.