Fright Night (2011)

Vampir filmleri tüm canavar filmleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Ben söylemiyorum, Andrew Tudor söylüyor.
Fright Night da bir yeniden çevrim. Biraz değinmek lazım bu filme çünkü bunun 1985 yapımını ben o yıllarda çok severdim ve hatta Chris Sarandon’a da aşık olmuştum. E öyleydi çünkü eskiden vampirler daha bir asildi falan. Bunlar  1931 yapımı Bela Lugosi’nin canlandırdığı Dracula misali sadece kan emmez aynı zamanda karizmalarıyla bayanların da başını döndürürdü eskiden. Evet öyle birşey var, vampir dediğin azıcık karizma olacak. Üstüne istersen filmi komedi çek ama vampir öyle olacak.

Bu yeniden çevrimde benim gözüm Chris Sarandon’u çok aradı maalesef ve filmin bir yerinde şunu anladım ki bu versiyonda Chris yerine oynayan Collin Farrell de günümüzün erkeksi modelini temsil ediyor. Yani bana kalsa asla öyle kamyoncu tipli fanilalı bir vampire bakmam da yeni neslin erkek anlayışı bu diye düşündüm. Hep giyinik hep giyinik olmaz tabi, 31’den beri pelerin dahil ne varsa çıkartıyor bu vampirler. Bir de gizem mistiklik öyle gösterme nereye kadar, fanila don tamam işte.

Bir şey daha çekti dikkatimi filmde, bu güzel bir ayrıntı, hani genelde Amerikada böyle tuaf şeylerle ilgilenenler inek tipler arasından çıkar ya, ve onlar hep looserdır ya hani, bunda öyle olmuyor işte. Charley dünya güzeli Amy’i ayarlamış çünkü kız da zekaya önem veriyor ve hatta bunu söylüyor da. Bu filmler vasıtasıyla yeni neslin bu tuaf tiplere kayması içten içe beni acayip mutlu ediyor. Hayır ben kendim öyle bir tip olduğum için söylemiyorum bunu, yeni neslin ilgi alanlarının çoğalmasıyla yelpaze genişliyor, farklar ortadan kalkıyor. Eskiden çok yanlız kalıyordum dünyamda, şimdi onlarca insan görebiliyorum bana benziyen. Ve artık susmak zorunda kalmıyorum çünkü konuştuğum zaman ‘ay çok farklısın, çok özelsin’ denmeyecek kadar benzerim oluyor çevremde. Bu iyi birşey. Hayal kırıklıklarını da ortadan kaldırıyor çünkü.
Film ilk filmde de olduğu gibi o The Lost Boys’un takip ettiği çizgiyi yakalamış. Ben seviyorum teenage vampir filmlerini, gündemi iyi yakalıyorlar espiri yapacağız darken. Bir de hep sempati duy vampire olmaz tabi, Twilight’tan da soğutmak lazım azıcık gençleri. Şaka yapmıyorum yeni nesil gerçekten vampir arıyormuş, gerçekten. Böyle ciddi ciddi aşık olmak falan istiyorlar bir vampire, gerçek hayatta. Hey gidi günler hey. İyi ki seni o kamyoncu atletli Collin Farrell’la yeniden çektiler Fright Night.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.