A Dangerous Method (2011)

Otto Gross: Never repress anything.


Utanma üzerine kurulu A Dangerous Method ya da utanmama. Jung’un hastası Sabrina’nın en mahremidir psikanalizi temellendiren. Jung’un dikkatini çeker bu kadın ve konuşma terapisiyle tedavi etmeyi dener. Bu sırada fikir alışverişinde bulunduğudur Freud fakat uzaklaştığıdır da aynı zamanda belki yarıştığından belki de kıskandığımdan. Sabrina’ya yaklaşır Jung ve gizemini çözer. En ilkel dürtülerini açığa çıkarmasına yardımcı olur ve tedavi başarılı olur. Sabrina da psikiyatri alanında çalışmaya başlar, yolları ayrılır. Bu kadın Freud’un da dikkatini çeker ama Freud Jung gibi hastalarına yaklaşmamaktadır. Bir de Sabrina Jung için belki ilktir ama son değildir. Freud’un ise asla kabul edemeyeceğidir.

Utanma üzerine kurulu diyorum çünkü kendimize bile itiraf edemediğimiz hazlar konuşuluyor burada. Sıradışı, akıl dışı belki sınırların dışı. Ama işe yarıyor mu yarıyor çok içine girmek gerekiyor mu o işte tartışılıyor.

Jung evli karısını aldatıyor, ama bu aldatma seyirciyi rahatsız etmiyor çünkü içimizde bir yerde olan o en gizli duygular böylece vücut bulmuş oluyor. Cezalandırmalar da rahatsız etmiyor çünkü onları da saklamışız derinlerde bir yerlere görünce hatırlıyoruz sadece.

Ve Sabrina, kendi içinde tutarlı kendi içinde tutarsız Sabrina. En hasta ve en dikkat çekici olarak hayatlarındaki rolünü sürdürüyor belki psikanalizi temellendiriyor.

Ve Freud karşı çıksa da içten içe bu hastalıklı durumdan keyf alıyor, belki olmasını isitiyor sadece kendi cesaret edemiyor, bastırdığını bilerek duygularını bastırıyor.

Ve Jung, gerçeğin yalanını yaşıyor, yaşatıyor, hayalde gibi saklanıyor çoğu zaman kendinden bile. Mutlu mu oluyor, sadece düşünmeye devam ediyor. Bastırıyor, bastırdığını yaşıyor.

Ve Cronenberg, bir tek haz yaşamadığı kesin, o dönüp kendine bakabiliyor, kendine baktırıyor kendinden kaçmıyor. Diğer insanların onu karalamasına izin veriyor çoğu zaman yalnız kalıyor. Mutlu mu oluyor, hayır böylece tatmin oluyor ve o biliyor ki bastırılan şey eninde sonunda geri gelicek o yüzden asla bastırmıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.