The Secret in Their Eyes (2009)

Now I want to understand. How can someone live an empty life? How do you live a life full of nothing? How do you do it?
2 saatlik filmin 1.38inci dakikkasında anlaşılan budur. Hayat da böyle değil mi bize? Hep geç farketmiyor muyuz? Ya da hep geç kalmıyor muyuz? Koca hayatı boş işlerle tüketmeyi nasıl beceriyoruz? Ve geriye dönüp bakınca ne görüyoruz, tutkular..

Filmde iki yerde üstüne basıla basıla şu söyleniyor; bir erkek herşeyini değiştirebilir, evini, arabasını, kız arkadaşını; değiştiremeyeceği sadece bir şeyi vardır, tutkuları.

Doğru mu peki bu?  Bu doğruysa neden mutlu olamıyor insanlar? Neden hep daha fazlasını istiyor? Ya da tutku hep daha fazlasını arzulamayı mı getiriyor?

Benjamin’in tutkusudur bir dava. Onu çözmesi gerektiğine inanmaktadır. Bu arada sevdiği kadının da avucunun içinden kayıp gitmesine seyirci kalmaktadır. Ona sorsan öyle olması gerektiği için yaşayamamaktadır. Ya da işini çok düşündüğü için kadına konsantre olamamaktadır. Kadın da tüm bunlara seyirci kalmaktadır. Oysa ki tüm o sıkıntılı zamanlar içinde yaşanılanlar bile oldukça değerlidir. Ama işte, o zaman görülmez bunlar. Taa ki birgün..

Hayat 2 saatlik bir film değil, geri alma, durdurma ve ileri alma tuşları yok. İzlememe gibi bir şansın yok sıkılınca. O yüzden anda düşünülüp anda karar verilmeli herşeye. Şimdinin başka bir alternatifi yok. Ve hayat gerçekten çok kısa. Bazen mantıklı düşünülmeyecek kadar kısa. Bazen belki sadece yaşanmalı..
Bazen..
Belki..
Düşünmeden..
Belki..
Sadece..
Belki..

One thought on “The Secret in Their Eyes (2009)

  1. Elinize sağlık, okumalara doyamadım dünden beri. Piyasada ücret karşılığı bu kadarını yazamayanlar var.
    Bu film için bu yazı biraz eksik kalmış denebilir. En iyi yabancı film Oscar ödülü dahil çok sayıda ödül kazanmıştı. Şimdi kontrol ettim, 80 adaylığı olmuş, 48’ini kazanmış.
    Bir de biçim üzerine notum var: Dili İngilizce olmayan filmlerin orijinal isimlerini de zikretmenizde yarar var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.