Fingerprints (2006)

1957 yılında bir tren kazası olur ve bir otobüs dolusu çocuk ölür. Bu küçük bir kasabanın kaldıramayacağı derecede acı bir trajedidir.
Ve günümüz..
Melanie rehabilitasyondan bu küçük kasabaya yerleşmiş olan ailesinin yanına döner ve küçük bir kızın hayaleti vasıtasıyla olayın merkezinde yer alır. Acaba Melanie cinayetleri çözebilecek midir?
Buraya kadar güzel öyle hayaletli falan, öyle tren yolunda arabanı boş vitese alınca hayalet çocuklar itiyor falan da bişey var bu filmde. Tür sapması diye kelime uydurasım geldi. Bu hayalet filmi sanki bir slasher edasıyla çekilmiş. Melanie’nin Final Girl oluşu, katilin delici ve kesici alet kullanması bu tezimi doğruluyor. Kardeşimin isteği üzerine şu Final Girl olayına bir açıklık getirmem de gerekiyor. Ne acı ki Final Girl’u bir hayalet filmi üzerinde açıklığa kavuşturacağım. Bu da tür sapmasının getirisi olsun.
Terim 200 tane çoğu düsük bütçeli korku filmi izleyip genellemeler yapan ve Slasher diye bir tür ortaya atan Carol J. Clover tarafindan bulunmustur. Final Girl, isminden de anlasilabilecegi gibi bu Slasherlarda sonda hayatta kalan kızlardir. Bazı ortak özellikleri vardır. Bu kızlar genelde çok feminen degildir, daha erkeksidir, çoğu zaman isimleri unisex olabilir, bakire olma ihtimalleri yüksektir, sekse çok düskün değillerdir, uyuşturucu ve kötü alıskanlıkları yoktur ve mutlaka (çoğunda) katille geçmişlerinden gelen bir bağlari vardır. Bu kızlar türün özelliği olan kesici ya da delici aletle kovalanma sonucu (ki bunlar fallik sembollerdir) sonda hayatta kalan olurlar ve işte o katille karşılaşma sahnesi gelir. Burada kızımızın ne kadar akıllı (?) olduğu görülür. Kendisi de mutlaka kesici ve delici bir aletle katilin işini bitirir. Aslinda türün çıkışında etken olan feminist hareket ve buna bağlı kadının toplumda yükselmesi ama buna ceza olarak ekranda cezalandırılmasıdır.
Ve filme dönecek olursam, işte tür sapması bu demek. Güzelim hayalet filminde gothic atmosfer yerine kasap mantığı devreye girince bu kelimeyi uydurmak şart oldu. Diğer yandan, hayalet hikayelerini sevdiğim bir gerçek, ben içinde hayalet olsun iyi kötü her filmi izleyebilirim. Film güzel başlıyor gelişme de güzel sadece bir çok hayalet filminde olduğu gibi tahmin edilebilir bir sona doğru ilerliyor. Ama yine de bana izlerken çokça orjinal fikir verdiği için bu filmi önerebilirim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.