Scream 4 (2011)

You just won’t die, will ya?
– Who are you?
Michael fucking Myers?

Devam filmlerini severim, haliyle Screamleri de severim. Birden fazla sebebim var en önemlisi korku filmlerinin olmazsa olmazlarını öğretmeyi amaçlamaları. Scream 1’de Randy karakteri Slasherları, özelliklerini ve Final Girl’u anlatıyordu. Scream 2 de aynı minvalde devam etmişti. O minval Scream 3‘te de değişmedi de Scream 4’te yeni trend internet işin içine girdi. Gene Teen-Slasherlar, gene özellikleri ve hayatta kalma yolları.

Filmde artık herkesin korku filmi uzmanı olması arka planda verilirken, ön planda Sidney Prescottsuz olmazsa olmaz Woodsboro kasabası gençlerinin katledilmesi var. Sidney bir kitap yazmıştır ve 15 sene sonra memleketine geri dönmüştür. Bu arada kuzeninin evinde kalmaktadır. Yeni bölümün kahramanları bu kuzen ve onun arkadaş tayfasıdır.

Yine bir slasher olması itibariyle Halloween’a değinmeden edemeyeceğim. Bilindiği üzere slasherlar gençlerin kesici ve delici aletlerle öldürülme filmleridir. Halloween da bu devam niteliğindeki filmlerin öncülerindendir. Onu Friday the 13th izlemektedir. Bir farkla, Halloween’da gore sayılabilecek kanlı sahne pek gösterilmez. Yani bıçağın saplandığını görürüz ama kan fışkırmaz. 13. Cuma da ise kan fışkırmalar mevcuttur.

Scream de bu güne hitap ettiği için ve kanlı film sever gençlerin sayısı fazlaca olduğu için bu geleneğe bağlı kalmış. Bir de Wes Craven tabi, onun her zaman kan sevdiğini unutmamak gerek. Ah bide sıkılsa, Elm Sokağında Kabus’tan kısa sürede sıkılmıştı hatırlıyorum da bundan da sıkılır mı acaba, yoksa bir sonraki bölümü çekmeye kalktıklarında Carpenter gibi sakın izlemeyin bunu mu diyecek merak ediyorum.

Bir de şu var, korku filmlerinin o tutucu yönü vardır ya hani, seks yapmayan hayatta kalır gibi, bunda bir yerde şöyle bir konuşma geçiyordu: tersine çevirmek lazım kuralları, çünkü modern izleyici klişeden sıkılır, mesela sadece gaylerin hayatta kalması lazım diye. Yeni adı altında aslında hep atlanan azınlık cinsiyete atıfta bulunulmuş. İyi anlamda mı kötü anlamda mı anlayamadım, yani bundan önce masumlar hayatta kalacakken gayleri masum mu yapmış bu durum yoksa iğnelemiş mi çok belli olmadı.

Sonuç olarak 10 sene sonra gelen bu devam filmi türü derleyip, toplayıp, sınıflandırdığı için gene beni kendine çekmeyi başardı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.