The Man from Earth (2007)

Edith: [Angry] Where were you in 1292 A.D.?
John Oldman: [Calm] Where were you a year ago today?


14000 yaşında olmak nasıl birşey olurdu? Sen 14000 oldun da bakalım millet buna inanacak mı? Evet The Man From Earth bu konu üzerinde ilerliyor. Aslında içinde zaman yolculuğu olmayan bir zaman filmi bu, çünkü esas kahramanımız neredeyse bütün çağlarda bulunmuş ve gezmiş sadece filmin bugünün bir odada şömine başında dialoglarla geçiyor olması bu gerçeği değiştirmiyor kanımca.

Beni filmde etkileyen düşünceler bir yana (çok akıllıca çıkarımlar vardı) en çok bu inandırma kısmında kaldım. Yani niye gittim de kimsenin inanmayacağı karakterle özdeşleştim bilmiyorum ama film boyunca John Oldman’ın yanında yer aldım. Belki de bazen benim anlattıklarıma da kimse inanmıyor bunun etkisi olabilir.

14000 yıl.. Ne yapardım acaba onca yıl, hayır hayatta nasıl kalınır ki, hele o avcı toplayıcı zamanda ben kesin ölürdüm çünkü vejeteryanım hadi ordan sağ çıktım diyelim, ortaçağda kesin cadı diye yakarlardı beni hadi ordan da kurtuldum veba neyim mutlaka ölürdüm diye düşünüyorum.

14000 yıl. Aklım bunu almıyor sanki 1000 yıl olsa çok alcaktı gibi söyledim. Gene almayacaktı. Ne çok bilge kişi olurdu insan, o zaman evet öğretmenlikten başka yapabileceğin iş olmazdı, gerçi böyle söylüyorum ama 14000 yıllık ömrümün son 13000 yılını sanırım emekli gibi geçirirdim ben, öyle yatarak falan. E bide düşünsenize herşeyi biliyorsun okumuşsun, kutsal kitap dibinde yazılmış falan Buda kankan, Van Gogh arkadaşın, Ludwig van komşunun oğlu, pek havalı da ne tatmin edecek seni?  Onca da ilişki..

Hmm aklıma ne geldi, iyiki John erkek yani bu kadın olsaydı onca ilişki 14000 yıl, çok fena şeyler düşündüm insanın adı çıkar diye. Çok ayıp bana.

Düşündüm düşündüm ve şunu buldum, kısa ama öz bir hayatı bu 14000 yıla tercih ederim ben. Yaşımın ilerlemesi beni her zaman sevindirdiği gibi yaşlanmak da oldukça güzel. Bir de yaşlandıkça daha çok sözünüz dinleniliyor. Eskiden bilmiş bu diyenler şimdi bilge kişi gibi davranabiliyor. Kendimin nine halini düşündükçe helecandan kalbim duracak gibi oluyor. Benim hayalim de o, oturmuşum şömine başına, çevremde gençler, elimde marshmallow, sadece ben konuşuyorum onlar dinliyor falan.

Tamam hepsi saçmalık olabilir düşüncelerimin ama şimdi yazacağım bir gerçek. Şunu anladım ki ilk insanın ateşe olan bağlılığı bende de mevcut. Nasıl ki John her evinde şömine istiyorsa bende de var bu durum. Ateş bizi rahatlatıyor. Acaba ben de eskiden Cro-magnon muydum?

One thought on “The Man from Earth (2007)

  1. […] The Man from Earth (2007) […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.