Once Upon a Time (TV Series 2011)

Bir zamanlar bir masalda Pamuk Prenses yaşarmış. Prensiyle birlikte muradına ereceği sırada kötü kalpli üvey anne onları öyle bir lanetlemiş ki kim olduklarını unutup başka bir zamana taşınmışlar. Burada al baştan, tekrar Prens Charming’i bul, tekrar kötü kalpli üvey anneyi saf dışı bırak falan filan.
Yeni mekan Stephan King’in Maine’ine bağlı Storybrooke kasabası. Burada herkesin işi gücü başka ama herkeste bir masal kahramanı edası mevcut. Peki nasıl oluyor da günümüze geçip bağlantı kuruluyor

Aslında Pamuk Prenses ve Prens Charming’in bir kızları olmuş ve o kız 28 yaşına gelince bu laneti çözmek üzere o kasabaya geri dönecekmiş. Onu o kasabaya döndüren de aslında onun 10 sene önce evlatlık olarak verdiği öz çocuğu olmuş.

Buraya kadar güzel, bağlantılar iyi, sonra araya giren Cinderella hikayesini pek anlamadım ama o da iyi, bide Rumpelstiltskin. Bu Shrek’in Forever After’da başını yakan Rumpelstiltskin’in ta kendisi. Burada da insanları altından kalkamayacakları anlaşmalar yapmaya zorluyor.

Daha 4 bölümü yayınlanmış dizinin, sonraki bölümler muamma, ufak tefek ipuçlarıyla bağlanmasını beklediğim başka masallar var. Mesela garson kızın kırmızı başlıklı kıza dönüştüğünü görürsem şaşırmam.

Ve üvey anne. Öyle üvey anne olarak kalsa ya, illahki cadı olması lazımdı sanki. Bu üvey anne cadı kadın mitosuna bir açıklık getirmek lazım.

Hemen hemen bütün kültürlerde yaşlı kadın-cadı benzetmesi vardır.  13. Yy’dan itibaren başta Almanya olmak üzere zararlı büyü yapan büyücü kadın inancı tüm toplumlara yayılmıştır. Ve her kültür 13. Yy’ın ikinci yarısından itibaren kendi cadısını yaratmıştır. İşte buradan hareketle üvey anneyi de masal cadısının bir formu olarak alabiliriz. Ve yaşlanmamasını da o zararlı büyü yapma alışkanlığına bağlayabiliriz.

Ve elma,

İlk günahı simgelediği için zaten ölümcüldür ve bazı kültürlerde elmanın yaşlı kadınlar tarafından çocukları kötürüm bıraktığına dair bir inanış da vardır. Bu yüzden üvey anne, cadı, elma birleştirilmiştir.

Ve dönelim dizimize:

Pamuk Prenses, o da günümüzde bir öğretmen rolündedir ve Prince Charming de kim olduğunu hatırlamayan John Doe. Burası çok fena işte, tüm o hatırlatmalar her zaman beni bitirmiştir. Nasıl olacak da olacak bakalım.

Ve Henry,

Çocuk diyip geçmemek lazım, bütün kilit bu çocuk. Onun dünyasına inmek ve inanmak lazım ki hikaye devam etsin. Yok anlamam ben sevmem öyle masal denilirse bu dizi asla izlenmesin.

4 thoughts on “Once Upon a Time (TV Series 2011)

 1. Anonim

  Lost’un senaristleri de dahilmiş kadroya. Her ne kadar çocuk dizisi gibi dursa da her an patlayabilir bu dizi. Bir 10 bölüm falan olsun tekrar bakalım.

 2. uykulukuytu

  I don’t want my pain erased.
  As wretched as it is, I need my pain.
  It makes me who I am.
  It makes me grumpy.
  Season 1 Episode 10

 3. uykulukuytu

  Onbeşinci bölümde garson kız Kırmızı Başlıklı Kıza dönüştü :)

 4. uykulukuytu

  Evil Doesn’t Always Look Evil. Sometimes It’s Staring Right at Us, and We Don’t Even Realize It.
  Season 1 Episode 16

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.