No-bod-y

Önüme Nobody’li filmler çıkıyor dünden beri, aklıma Mr. Nobody’yi getiriyor, demek ki üstüne yazmak gerekiyor.
The Traveler’da Val Kilmer Mr. Nobody idi. Zamanında ona işkence etmiş polislerden intikam almak üzere geliyor fakat aslında masum olmayan bir Nobody. Absürdlük de iste burada, kötü senaryo diyip geçiyorum.

Miss. Nobody’de Fransız yeşil tonlarında çekilmiş, Amelievari bir kızın işlediği suçlar, kurtulması  ama aslında onun da masum olmaması.

Ve Mr. Nobody, bu yukardakiler masum değilse Nobody de masum olamaz diyerek onu da hatırlamaya çalışıyorum şimdi.

Aslında ne istediğini bilmediği için çokça seçim yapan Nobody bunların arasında en iyisidir gerek konusu gerek çekim teknikleri ile. Sadece o filmdeki karaktere benzeyen birini tanıdığım için tarafsız olamıyorum ve yazamıyorum o filmin üzerine.

Bir hikaye anlatayım o zaman burada, gerçek bir hikaye..

Ben çok uzun zamandır görmediğim birine bu filmi izlemesini söylemiştim yıllar sonra. İki tane sebebim vardı, biri Mr. Nobody ile aynı gün doğması diğeri de bana kalsın. İzledi, çok beğendi, hayatının merkezine koydu filmi, ve sonunda gerçekten Nobody oldu, kayboldu. Bunu anlatmak istedim çünkü başka bir tanıdığıma da bir kız arkadaşı bu filmi getirmiş, bırakmış. O da filmi almış, ama başka kızlarda kaybolmuş. Böyle etkisi olan bir film işte Mr. Nobody. Hayatın içinde kaybolmak isteyenler için ideal.

Diğer iki Nobody’e gelince, en azından o filmlerde onlar ne istediklerini biliyor.

2 thoughts on “No-bod-y

  1. Anonim

    miss nobody’yi izlediğimde ben de “yuh, yönetmen kesin fransız sineması hayranı, özellikle amelie hayranı” demiştim. Kızın kameraya muzur gülüşlerle bakması, ve kameraya eğilip/yaklaşıp bizle özel konuşması, amelie’nin yeşil ve kırmızı tonları, french style narration, hepsi de, aslında fransız filmlerini ve amelie’yi çok sevmeme rağmen, özenti/çalıntı gibi göründüğü için bana film biraz itici geldi. Bu yüzden beğenmedim. Yönetmen de zaten Jean-Pierre Jeunet’nin film tarzını taklit ettiğini söylemiş. Traveler’ı izlemedim ama yorumuna göre pek birşey kaçırmamışım :)

  2. […] akla geliyor. Mesela neden ihtiyar biri yerine Guy Pearce‘e makyajı dayayıp oynattılar ki? Mr. Nobody bir bu iki. Olmuyor işte böyle. Sonra mühendislerin o gelişmiş teknolojilerine rağmen […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.