Bridesmaids (2011)

Arkadaşlık güzel şey. Bizde yok öyle nedime kavramı diye bir şey olsa anca nikah şahidi olunuyor,  o da ben şansızlık getirmeyeyim diye hiç kabul etmediğim birşey olmuştur bu hayatta.
Film işte bu konu üzerine kurulu. Yakın arkadaşı evlenecek olan Annie’nin düştüğü durumlar, arkadaşını diğer nedimeden kıskanması, bu arada hayatının gitgide kötüleşerek kabusa dönüşmesi.

Film kadınlar üzerinde durur gibi gözükürken aslında erkeklerle ilgili çokça ayrıntı veriyor. Özellikle kadınların nelere tahammül ettiği ve adamların kıçını nasıl kaldırdıkları güzel verilmiş. Ve tabi o doğru insanı bulma zorlukları da. Tabi bunu verirken kadınların zekalarına çokça değinilmiş. Bunu söylerken senaryoyu yazanlardan birinin başrol oyuncusu olduğunu gözardı etmiyorum. Aslında filmde bazı ayrıntılar var ki senaryo oldukça cesurca yazılmış dedirtti bana. Bilmediğimiz birşey yok ama oluş sırası ve verilişi gayet başarılı.

Bu arada çok sevdiğim Chris O’Dowd var bu filmde hem de doğru kişi o. Ben öyle tuaf tipleri seven biri olarak The IT Crowd’dan beri hastayım bu adama.

Aslında ben bugun bu filmi Hang Over 2 den sonra izleyince haliyle iki filmi sidik yarışına soktum, tabiki bu kazandı. Çünkü Hangover’da birincinin başarısının üstüne çıkamadılar. Ya da şöyle söylemeliyim, birincide serbestçe herşeyi kullandılar, ikinci film haliyle kısıtlandı. Umarım Bridesmaids 2’yi çekmezler. Aralarındaki fark ise, konu kadınlar olunca birşeyleri yüzlerine gözlerine bulaştırmalarına gerek yok komik olmak için, yapılmaması gereken birşeyi yapmak bile oldukça komik olabiliyor zaman zaman.

Tüm bu sağdıç nedime filmlerinden sonra gene fikrim var benim. Evlilik güzel şey, hele de ön hazırlığı yok mu, tüm o sıkıntılara değer. Bence herkes hayatında bir kere evlenmeli.

Ve de,

Herkes hayatında bir kere de boşanmalı. O da güzel çünkü. Bir de niye eksik kalınsın ki, herşeyi yaşamaya gelmiyor muyuz dünyaya?

3 thoughts on “Bridesmaids (2011)

 1. Anonim

  Filmde, alt-metinde, zenginliğe ciddi bir karşıtlık varmış gibi geldi bana. Daha filmin başında beleşçilik eğlenceli bir biçimde veriliyor ve bizde sempati duyuyoruz buna. Zenginlik simgesi elegant bir dükkana kusup s*çmaları bizi duygusal zirveye taşıyor. :P Orta direk olmanın dayanılmaz hafifliği :)
  Hangover 2’de birinci kadar olmasa da çok güzeldi. Yine çok komikti.

 2. sinucita

  Bu noktadan hareket edersek, cocuk da yapmalı mıyız? Yapalım gitsin nasılsa onunda tadını çıkarmayı bilip örnek olmalı sancılı ebeveynlere….

 3. uykulukuytu

  Benim evimde 7 tane bebek köpek var bu sene kotamı doldurdum seneye bir daha hatırlat ;)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.