One Day (2011)

Öyle aşk meşk romantik film sevmem dedim de bunun kitabını almıştım birkaç ay önce, ama bitirmedim çünkü sonunu bilmek istemedim. Bir de 2 ay önce Amerika’da vizyona girdiği halde torrent’e düşmediyse gitmek şart oldu benim için.
Konu kısaca; Üniversite mezuniyet gecesini birlikte geçiren Dexter (Jim Sturgess) ve Emma (Anne Hathaway) hayatları boyunca sürecek bir arkadaşlığa başlarlar ve her sene aynı tarihte buluşurlar.
Ben böyle filmlere renk olsun diye tek başıma giderim çünkü bütün salon çift dolu oluyor ve kendimi evimde gibi hissediyorum. Huzur da kaçırıyorum tabi dünya güzeli olduğum için, hemen iki yanımdakiler erkek arkadaşlarıyla yer değiştiriyor ve 3 kız yan yana izlemiş oluyoruz, kardeşlerimle olduğu gibi.

Neyse, beklentimin altında çıktı diyeceğim çünkü yanımdaki kızlar baştan erkek arkadaşlarını ne kadar hassas oldukları konusunda hazırladılar, ben de dinledim ama bu olmadı. Ben bir filmin gerçekten duygusal olduğunu böyle anlıyorum. Bir de sarılmalar değişiyor tabi. Mesela Aşk Tesadüfleri Sever’de yanımdaki kızlar iyice küçülüp top gibi olmuştu. Durum böyle olunca ben de daha çok yayılabiliyorum ve koltuk kenarları bana kalıyor, başka zaman çüş denilecek yayılmama, çift taraflı su-kola yerlerini kullanmama kimse ses çıkarmıyor.
Tabi sen bunlara bakmaktan film izleyebiliyor musun da denilebilir ama böyle zamanlarda hiç kimseyi kaçırmayayım diye en arkaya oturmam bir avantaj oluyor ve gözlerim de perde dahil herşeyi alıyor.
Filme gelecek olursam, bu birbirini bulup bulup kaybeden çift konuları bana şunu öğretti ki, olması gereken budur. Bunca film ve kitap yanılıyor olamaz.
Bir de şu çok etkileyici oldu benim için, Emma gerçekten giyinmeyi bilmiyor ama Dexter bir kere bile ona şöyle giyinsen daha güzel olur, saçını şöyle yapsan daha çok severim seni falan demiyor. Bu Türk erkeklerinde görülen davranış biçimleri onlarda niye yok diye düşündüm film boyunca. Bir sihirli değneğim olsa ve ilişkilerden bişey çekip alacak olsam işte tam burayı düzeltirdim.
Velhasıl Emma film boyunca dış görünüşünü hiç değiştirmedi, öyle kendini ispatlamasına gerek kalmadı, o zaten hep vardı.
İki yanımdaki çiftler de film boyunca pozisyon değiştirmedi, mısır yemedi ve ağlamadı.

One thought on “One Day (2011)

  1. Anonim

    Pek tarzım değil ama hele bir torrent’e düşsün bakalım. İzlenesi mi?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.