Crouching Tiger Hidden Dragon (2000)

Prana

Li Mu Bai: Crouching tigers and hidden dragons are in the underworld
but so are human feelings.

Bu bir zaman filmi olmayan ama kendi içinde bir zamanı olan film. Dün, bugün, yarın tek bir zamanda yürüyor.

Benim için zaman ilk izlediğim zamanı ve oscarına sevinmeyi; Li Mu Bai için ise, spiritual yolculuğunda bulduğu cevapları ifade ediyor.

İçinde içiçe geçmiş iki çift hayatı barındırıyor film. Birbirini seven ama bunu ifade edemeyen, ya da birbirini seven ama sevmemesi gereken, ya da, verdikleri sözlere istinaden susmaları gereken iki çift hayatı..

Upuzun yolculuklarla geçiyor zamanlar, hep başka yerler, başka insanlar. Görebilsinler diye kendilerini karşılaşıyor bu insanlar, görebiliyoruz (biz seyirciler) ama gösteremiyorlar.

Li Mu Bai ve Yu Shu Lien’in yaşayamadıklarını sınırsızca yaşıyor Jen Yu. Ama sınırsızlığın da bir sonu olması gerekiyor. Özendiği hayatın içine dalmaktan çekinmiyor, kötü olmaktan korkmuyor, sadece merak ediyor.

Li Mu Bai ise bazı cevaplarla gelmiş, onları ait olana vermek istiyor. “Instead, I was surrounded by an endless sorrow. It was more than I could take. I couldn’t go on. I failed. There was something pulling me back into the world.” diyerek yolculuğunda  başarısız (?) olduğunu belirtiyor.

Uzak Doğu’da kadının geri planda olmasının aksine film kadınlar üzerinden ilerliyor. Kadınların dans eder gibi dövüşmeleri, yaprak gibi havada süzülmeleri ve her boşluğı dolduruyor olmarı filmi özel yapıyor. Her ne kadar yer yer Wudan’a kadınların alınmaması vurgulansada, bu onları sadece intikamcı yapmaya yarıyor. Jade Fox’un bütün öfkesinin altında Li Mu Bai’nin hocasıyla yattığı halde bilgiden mahrum bırakılması yatıyor. Hocayı öldürüyor, Li Mu Bai’nin nefretini kazanıyor. Daha sonra kendi öğrencisi Jen Yu da onu bilgiden ikinci kez mahrum bırakıyor ve ona karşı da öldürme duygusuna giden bir öfke duyuyor.

Yu Shu Lien hep bekliyor. O geleneklere bağlılığı temsil ediyor. Özeniyor Jen Yu’ya ama elinden birşey gelmiyor.

Kadının kıskançlığı,

Kadının merhameti,

Kadının intikamı

Kadının bağlılığı

Ve

Kadınlar arasındaki erkekler.

Sonuçta erkekler yalnız kalıyor ya da yalnız ayrılıyor bu dünyadan.

Lo Wudan’da Jen Yu’ya kavuştuğunu sandığı anda onu kaybediyor. Belki kendini suçladığı için belki özgürlüğünü simgelemek için belki de ne kadar faithful olduğunu göstermek için gözlerinin önünde kendini sonsuzluğa bırakıyor Jen Yu.

Li Mu Bai ise kendi içsel yolculuğunda bazı cevaplar bulmuş ve hedefinden sapmış birini temsil ediyor. Tüm cevapları bulduğunu sandığı sırada aldığı bir kararı var. Yu Shu Lien’in kollarında can verirken “I’ll drift next to you every day as a ghost just to be with you. Even if I was banished to the darkest place, my love will keep me from being a lonely spirit.” diyor ve bir döngüyü başlatıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.