Back To The Future (1989)

Ripple Effect

Dr. Emmett Brown: Too bad the post office isn’t as efficient as the weather service.

Serinin bu ikinci filminde alınan mesaj, everything happens for a reason, and shit happens.

Antagonist‘imiz Biff Tannen millet geleceği halletmeye çalışırken geçmişte belirli bir tarihe gidiyor ve o tarih de, arabasının içinde gübre yığını altında kaldığı gün. Çünkü o da onu özel bir gün yapıyor.

Geleceği değiştirmek geçmişi değiştimekten daha zor. Burada Time Paradox oluşabiliyor. Zamanı düz bir çizgi olarak düşünürsek eğer, gelecekte değiştireceğimiz ve olmaması gereken birşey bütün zamanın bir alternatifinin oluşmasına sebep oluyor. Ya da filmdeki anlatımıyla, zamanda bir kırılma yaşanarak paralel bir evren oluşmasına sebep oluyor. Sonrası bu yeni oluşan paralel evreni tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak.

Peki ya zaman düz bir çizgi değilse?

Zaman düz değilse de biz düz bir çizgiye inandığımız için bu ancak kafa karışıklığına sebep olacaktır. Örneğin, geçmişte anlamlandıramadığımız, olağanüstü denilebilecek bir olay yaşadıysak ve bugün o olaya geri dönmeye çalıştığımızda o olayı bu zamandan geçmişe müdahele ederek oyle olması gerektiği için yaptıysak, ama sonra, bugun o zaman daha yaşanmamıştı ki, zaman sıralamasında sonra geliyor, bu nasıl oluyor da oluyor diye kafamız karışmaz mı ki? Tam paradox. Bu tıpkı kendinizin çok büyük bir hata sonucu kapattığınız bir kapının önünde saatlece ağlayarak kapıyı yumruklamanız, ama içeride kimsenin olmadığını bilmeniz, kapının bir anda açılması,  kapı açıldı diye bu durumu sorgulamamanız, sevinmeniz, içeride unuttuğunuz anahtarı alıp sevinçle ebeveynlere götürmeniz, durumu anlattığınızda alay konusu olmanız, öncekinden daha derin bir üzüntüye boğulmanız, geriye bugünden dönüp baktığınızda o çaresizliğe dayanamayıp o kapıyı, bu zamandan uzanarak kendinizin açtığını “görmeniz”, ve bundan sonra zamanın düz bir çizgi olup olmadığını sorgulamanız gibi birşey oluyor sanırım. Bu tabiki başka sorgulanacak şeyler de yaratmaktadır. Kararları kim veriyor? Kendi kendine bile bile güvensizlik tohumları ekmek diğer cezadan daha mı iyi oluyor gibi..

Bir de neden biliyorsun, diğerini yaşadın mı ki de oluyor.

Michael J. Fox gelecekten geçmişe müdahele ettiğinde kendini öylece, böylece suçluyor. “It is my fault” diyerek. Hiç kaderci değil, yani gelecekten geçmişe bakınca kader diye birşeye inanmak yok. Ne acayip, başta tek tanrılı dinler olmak üzere tüm inanç sistemleri sorgulanırdı eğer bu kader işi olmasaydı.

Buradan çıkarılacak sonuç, geçmişe müdahele mümkün! Bu haliyle geleceğe müdaheleyi de olası yapıyor. Aslında zaman kavramını ortadan kaldırdığı için, herşeyi olası ve bizim yaratımımız yapıyor.

Kırılmalar sadece zaman düze inanırsak paralel evrenler oluşturuyor. Benim teorim düz bakmamak. Tıpkı uzayı bükmeyi anlamak gibi sanıyorum ki bunu bir yerlere oturtturmak.

Filmde gelecekte ne çalacak diye merak ettiğim müzikler tahminsiz çıktı. 2015’te 80’ler cafesine gidilip Michael Jackson’un Beat It şarkısı dinlendi. Sanki niye geldin der gibi geldi bana iş gelecek olunca.

Gelecekle çok oynarsan yüzüne gözüne bulaşır misali gene 1955’e gidildiğinde Mr. Sandman oradaydı. Dikkat ettim, o kısım hiç değişmiyor.

Bir de kırılıp kopan paralel evren daha çok büyüklerin gençleri suçlaması gibiydi. Yıl gelecekteki bir hata sonucu bugünün kırılmasına sebep olan bir paralel zamandı. Yalnız bu paralelde herşey kaostu, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu çeteler, savaş alanları, motorsikletler, çok motorsikletler, panzerler, silahlar, uyuşturucu ve seks vardı.

Oysa ki Michael J. Fox düzenli bir hayatı olmasını istiyordu. Sevdiği kadınla evlenmek, çocuklarını görmek, onları kurtarmak, (geçmişte de ebeveynlerini kurtardığını unutmayalım) işine gidip gelmek. Aralarda zaman yolculuğu yapmak. Ama işte, o düzenli ve kurtarmalı senaryo tek başına bir film olmuyor. Yetmiyor. Kaos, kabus, bir filmi film yapıyor.

Bunda bunu idrak etmiş olacaklar ki kabus bitmeden film bitiyor. To be continued..

Not: Gelecekte 2010’a gideceklerini yazmıştım bir önceki yazımda, 2015’miş. Dönüp değiştirmeyeceğim. Ben anladım.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.