Back To The Future (1985)

SimulacraS

Marty McFly: Since when can weathermen predict the weather? Let alone the future!

Diyor ki Dr. Brown:”If you put your mind in it, you can accomplish anything.”

Flux Capacitor… O bunu koymuş kafasına 1955 yılında. Hatta düşmüş ve vurmuş  kafayı sonra düşünmüş. 1985 yılından da o güne dönme sebebi buymuş. O günü hatırlıyor çünkü. Acaba düştüğümüz zamanlar daha mı netleşiyor kafamızda? Ya da düşünce kafa daha mı çok çalışıyor demeliydim?

Bu serinin ilk filminde beni etkileyen bir diğer ayrıntı da “Erased from existence”

Her ne kadar geçmişe yolculuk çok istediğim bir şey olmasa da, her zaman geleceğe yolculuk etmeyi tercih etsem de, karakterle özdeşleşmekten kaçınmadım. Geriye dönüp bakınca sadece utanç yaşadık Michael J. Fox’la. Ben bir de ahh ahh vahh vahh canım Alzheimer oldu acaba fazla kaykaya bindi, düştü ondan hastalanmış olmasın diye düşündüm o ayrı.

Silinmek.. Geçmişte bir ayrıntıyı değiştirdiğinizde, gelecekteki kendinizi bile silebiliyorsunuz. Bunun tersi ise gerçek hayat oluyor. Biz ne yapıyoruz? Geçmişi silip gelecekteki bir ayrıntıyı değiştirmeye mi çalışıyoruz?

Ben şimdi bu filme inanmazsam ve herşeyi tersten okursam işte bu olur.

Çıkarılacak son ders.

Michael J. Fox 1955’e gittiğinde ve kasabaya adımını attığında çok sevdiğim Mr. Sandman‘ın çalıyor olması kendisini mi Sandman yapar yoksa Mr. Sandman hyperreal‘dır da ondan mı bu olmayacak filmlerde durmadan bu şarkı çalar?

Not: Yazıda Michael J. Fox ismini kullanmam, büründüğü karakterin ismini kullanmamam, onu tanıdığım ilk film olması yüzündendir. 2010 yılına yolculuk etmesi ve benim bu filmleri 2010 yılında izleyememiş olmam büyük terbiyesizliktir. Kendimi cezalandırmak için bu yüzden sadece yılı uzatmakla kalmayıp bulunduğumuz zamanın 5 gün gerisinde kalmam ise zaman kavramını deneyimlemek içindir. Kimseye bir zarar vermeyeceğini düşünmem ise tamamen kendi bencilliğimdir.

One thought on “Back To The Future (1985)

  1. […] geçmişe müdahele ile geleceği ve bunlara yakın temaları işleyen filmlerden bazıları: Geleceğe Dönüş serisi (Back to the Future), Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day), Zaman Yolcusunun Karısı […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.